چگونه کفش خود را تمیز کنیم


۹۰ درصد مردم به اولین چیزی که در استایل توجه می کنند کفش است. کفش ها تاثیر زیادی در استایل شما دارند و نگهداری صحیح و تمیز نگهداشتن آن ها ضروری است.تمیز کردن و نگهداری کفش ها بسته به جنس آن ها با هم متفاوت است. روش هایی که توضیح میدهیم را می توانید برای تمیز کردن کیف ها نیز به کار ببرید.

تمیز کردن کفش ها با توجه با جنس آن ها

جير

جیر از لطیف ترین نوع پارچه برای کیف و کفش است. برای تمیز کردن جیر با یک برس خیلی نرم و یا مسواک نرم اول خیلی آرام گرد و غبار خشک را پاک کنید. اگر لکه ای وجود دارد می توانید از پاک کن سفید استفاده کنید . اگر لکه مقاوم بود پارچه تمیزی را آغشته به سرکه سفید کنید (از سرکه های رنگی استفاده نکنید) و به آرامی لکه را پاک کنید. برای تمیز کردن از اسفنجی که کمی نم دارد استفاده کنید. سعی کنید جیر را تا حد امکان خیس نکنید تا لکه ایجاد نشود.

 

کفش آگ

جنس کفش آگ مانند جیر است ولی پرز بیشتری دارد به همین دلیل ظریف تر و حساس تر است.برای تمیز کردن کفش ها با این جنس، با زدودن گرد و غبار خشک مانند جیر شروع کنید و اگر لکه ای بر کفش است با مخلوط ۵۰-۵۰ آب سرد و سرکه سفید آن را از بین ببرید و مانند جیر با اسفنج نم دار آن را تمیز کنید. برای نگهداری از کفش ها در آن روزنامه مچاله شده قرار دهید تا فرم کفش حفظ شود.

چرم

برای چرم نیز می توانید لکه را با مخلوط ۵۰-۵۰ آب سرد و سرکه سفید از بین ببرید و اجازه دهید کاملا خشک شود.

برای جلوگیری از خشک شدن و شکنندگی چرم می توانید از واکس یا کرم مخصوص چرم (بی رنگ با رنگی ) استفاده کنید. برای براق نگهداشتن چرم از کمی وازلین هم می توانید استفاده کنید.

چرم صیقلی و براق ( ورنی)

برای چرم صیقلی و براق که بافت چرم کاملا صاف و شیشه ای است می توانید دستمال کاغذی را آغشته به شیشه پاککن کنید و با آن چرم را تمیز کنید.

پارچه ای

برای کفش های پارچه ای مانند کفش کانورس اول باید تا حد امکان تمام گرد و غبار خشک را از بین ببرید. برای این کار میتوانید از برس های سخت تر استفاده کنید. بعد از پاک کردن کفش ها را می توانید در ماشین لباس شویی به مدت ۳۰ دقیقه و با آب سرد بشویید.

کفش های حصیری

کفش هایی با بافت حصیری ( در لژ کفش ) غیر قابل شست و شو هستند و از خیس کردن لژ این کفش ها خودداری کنید. برای تمیز کردن این کفش ها با برس نرمی در جهت بافت حصیر ها، به آرامی آن ها را تمیز کنید.

قسمت لاستیکی کفش و قسمت توری و ظریف کفش ها

قسمت لاستیکی کفش های اسپرت را اگر رنگی باشند با برس آغشته به اسپری تمیز کننده کتانی می توانید تمیز کنید. اگر قسمت لاستیکی کفش سفید باشد می توانید با ترکیب کمی استون و آب سرد با پارچه یا برسی آن را تمیز کنید. دقت کنید که اگر از استون استفاده می کنید حتما با اسفنج نم دار آن را پاک کنید تا به کفشتان آسیبی وارد نکند.

برای قسمت توری می توانید مسواک نرمی را خیس کنید و به آرامی آن قسمت را تمیز کنید.

اگر بر روی کفش شما پارچه توری کار شده است و یا از پارچه ظریفی استفاده شده است آن را در کیسه سفید و تمیزی قرار دهید و آن را در ماشین لباس شویی بشویید.

-سعی کنید اگر لکه ای بر کیف یا کفش ایجاد شده آن را به سرعت از بین ببرید تا در آن نفوذ نکنند.

برای ضد آب و ضد لک کردن کفش ها می توانید از اسپری هایی که برای این کار تهیه شده استفاده کنید تا تمیز کردن کفش ها را برای شما راحت تر کنند. دقت کنید که زمانی از این اسپری ها استفاده کنید که کفش کاملا تمیز است.

-برای نگهداری کفش های از جنس جیر یا چرم که فرم پذیر هستند حتما از روزنامه در داخل کفش استفاده کنید.

 

قبلی ايران در مجله ووگ!
بعدی گلشيفته در فرش قرمز جشنواره كن ٢٠١٩

هیچ نظری

نظر ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *