با ایجاد یک سری تغییرات جزئی و سریع می‌توانید فضای مورداستفاده‌ی هر اتاقی را افزایش دهید. بازی با رنگ، نور و اثاثیه می‌تواند ظاهر بسیاری متفاوتی به محیط خانه ببخشد. اگر خانه‌ی کوچکی دارید از شلوغ‌کردن محیط پرهیز کنید و از کوچک‌ترین فضا، بهترین استفاده‌ی کاربردی را ببرید. در این مقاله چند راهکار را با هم مرور می‌کنیم.

از رنگ روشن و مونوکروم استفاده کنید

رنگ تیره باعث کوچک دیده‌شدن فضا می‌شود، در حالی که رنگ‌های روشن فضا را بزرگ‌تر از چیزی که هست، نشان می‌دهند. برای این کار می‌توانید از طیف رنگ کرم استفاده کنید تا فضا را روشن‌تر نشان بدهد. سعی کنید رنگ اثاث خانه را نزدیک به رنگ باقی وسایل‌ها و دیوار یا حداقل در یک طیف رنگی انتخاب کنید. تشابه رنگ باعث یکدست دیده‌شدن وسایل‌ها و در نتیجه بزرگ دیده‌شدن فضا می‌شود. می‌توانید برای تکه‌ای از اثاثیه که در فضا کاربرد بیشتری دارد و مرکزی است، رنگ تیره‌تری انتخاب کنید. این تکه می‌تواند میز ناهارخوری، تختخواب و یا مبلمان باشد. با گذاشتن رومیزی و یا کوسن با رنگ روشن‌تر آن را کمی متعادل کنید تا تمام توجه چشم را به خود جلب نکند.

 

آینه را فراموش نکنید

استفاده از آینه روش بی‌نظیری است که به‌وسیله آن می‌توان حتی کوچک‌ترین فضاها را بزرگ نشان داد. آینه به‌وسیله انعکاس نور، چه نور طبیعی خورشید و یا نور مصنوعی، فضا را روشن‌تر نشان می‌دهد.

آینه را در راستای نقطه تمرکز اتاق قرار دهید.
در برابر دیوار اصلی اتاق آینه‌ای بزرگ قرار دهید. این کار باعث دراز و بلند دیده‌شدن اتاق می‌شود.
خلاقیت به خرج دهید. از آینه‌های کوچک متعدد استفاده کنید. آنها را در چیدمان مختلف کنار هم قرار داده تا مانند یک آینه به نظر بیایند.
اگر آینه را روی دیوار مقابل پنجره نصب کنید، اتاق را بزرگ‌تر و روشن‌تر نشان می‌دهد.

 

 

از فضای دیوار استفاده کنید

اگر فضای کوچکی در اختیار دارید، مهم‌ترین نکته این است که از شلوغ‌کردن بی‌دلیل خودداری کنید و فقط لوازمی را که مورد نیازتان است، داشته باشید. اگر وسیله‌ای دارید که سالهاست از آن استفاده نکرده‌اید، از شرش خلاص شوید. با نصب شلف دیواری هم، فضای بیشتری در اختیار خواهید داشت.

شلف و رخت‌آویز را درون کمد خود نصب کنید. لوازم ریز درون کمد را داخل یک قفسه قرار داده و روی شلف‌ها بگذارید.
رخت‌آویز را همچنین می‌توانید پشت در نصب کنید و برای آویزان کردن کت و اکسسوری‌های خود مورداستفاده قرار دهید.
تخت خود را کشودار انتخاب کنید. از این کشو می‌توانید حداکثر استفاده را ببرید. اگر تختتان کشودار نیست، می‌توانید با کمک جعبه‌ وسایل خود را مرتب زیر تخت قرار دهید. برای اینکه این وسایل جلوه بدی پیدا نکند از روتختی‌ بلند برای پوشاندن آن استفاده کنید.

 

فضا را شلوغ نکنید

هرچقدر که در اتاق لوازمی بیشتری قرار دهید، کوچک‌تر به نظر می‎رسد. بنابراین از خریدن لوازمی که کاربرد ندارند، خودداری کنید. ابتدا لوازمی که مورد نیازتان است را بچینید، مانند تخت و مبلمان.

اگر فضای کوچکی دارید، به خریدن یک دست کامل مبلمان فکر نکنید و تنها به تعدادی که نیازتان است، بخرید. از گذاشتن صندلی و میز اضافه خودداری کنید.

دیوار فضای کوچک را با آویزان‌کردن تابلو و نقاشی زیاد شلوغ نکنید. دیوار شلوغ، اتاق را شلوغ و کوچک‌تر نشان می‌دهد.

 

تمیزی اتاق

همیشه تخت خود را مرتب نگه دارید. تمیز نگه‌داشتن اتاق فضایی بیشتر در اختیارتان قرار می‌دهد. لوازم را در راه رفت‌وآمد قرار ندهید. لوازمی را که مورد نیازتان نیست، در معرض دید قرار ندهید. پتو و بالش اضافی را در کمد قرار دهید.

اگر اثاثیه‌ای دارید که هیچ مورد نیازتان نیست، به فروختن یا اهداکردن آن فکر کنید.

 

قبلی با ترفند هاى مردان خوش استايل آشنا شويد!
بعدی ايران در مجله ووگ!

هیچ نظری

نظر ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *