شناخت انواع کفش ورزشی!


تقریبا همه ما یک یا چند جفت کفش ورزشی در کمدمان داریم. در چندین سال اخیر کفش ورزشی فقط آیتمی برای انجام فعالیت‌های ورزشی نبوده، بلکه به‌عنوان یک تکه لباس روزمره مورد استفاده قرار گرفته است. حتی بسیاری از ما آنقدر به راحتی این کفش‌ها عادت می‌کنیم که دلمان می‌خواهد در موقعیت‌های رسمی هم از کفش‌های ورزشی استفاده کنیم. در این مطلب از تهران-استايل با انواع کفش ورزشی آشنا می‌شویم و نکاتی درباره پوشیدن این کفش‌ها خواهیم آموخت.

کفش‌های ورزشی در یک دسته‌بندی کلی

کفش‌ ورزشی هم مثل سایر کفش‌ها می‌تواند از مواد مختلفی مثل چرم، پارچه یا مواد مصنوعی همچون پلاستیک ساخته شود که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند؛ مثلا کفش‌ ورزشی چرمی استحکام بیشتری نسبت به مدل پارچه‌ای دارد و در باران خیس نمی‌شود. در عوض کفش پارچه‌ای تنفس خوبی دارد، خنک است و شستشوی آسانی دارد.                                                                                  تنها در یک صورت استفاده از کفش‌های مصنوعی که این روزها بسیار زیاد هم شده‌اند، توصیه می‌شود. این کفش‌ها اگر با تکنولوژی خاصی همچون نانو درست شده باشند یا با استفاده از تکنولوژی بازیافت زباله‌های پلاستیکی ساخته شوند، قابل‌بازیافت هستند و آسیب کمتری به محیط و انسان می‌زنند، در غیر این صورت اغلب کفش‌های مواد مصنوعی خیلی زود بو می‌گیرند و دچار پارگی و پوسیدگی می‌شوند.

علاوه بر جنس مواد به‌کاررفته برای ساخت کفش ورزشی، می‌توان آنها را به دو دسته ساق‌بلند و بدون ساق یا بندی و کشی تقسیم نمود.

 

انواع کفش ورزشی

اغلب ما کفش‌های ورزشی را بر اساس لاین خاصی از یک برند می‌شناسیم. مثلا وقتی برای خرید می‌رویم به‌دنبال کفش‌های کانورس یا آل استار می‌گردیم و اگر کمی حرفه‌ای‌تر باشیم شاید سراغ سری Air برند نایکی را بگیریم. در حالی که هرکدام از این کفش‌های ورزشی بر اساس ویژگی‌هایی خاص، برای شرایط یا ورزشی مشخص و استفاده‌ای ویژه طراحی شده‌اند. در ادامه با برخی از این کفش‌های اسپرت آشنا می‌شویم.

کفش بسکتبال Basketball shoes

کف کفش بسکتبال از لاستیک یا کائوچو ساخته می‌شود. کف این کفش صاف و مماس با زمین است و تنها شیارهای باریکی از ابتدا تا انتهای کفی کفش در نظر گرفته شده تا از سُر خوردن بازیکنان بسکتبال جلوگیری کند. این کفش باید سبک باشد تا مانع کاهش سرعت بازیکنان شود. قسمت رویه کفش بسکتبال اغلب ضخیم و محکم است و نسبت به دیگر کفش‌های ورزشی انعطاف متوسطی دارد. ساق بلند کفش بسکتبال برای جلوگیری از پیچ‌خوردگی مچ در هنگام بالا و پریدن طراحی شده است.

کفش فوتبال Soccer Cleats

کفش فوتبالی ظاهری بسیار متفاوت با سایر کفش‌های ورزشی دارد. طراحی آن طوری صورت گرفته که بسیار به فرم طبیعی پا نزدیک است و کاملا جذب پا می‌شود. هدف اصلی این جذب‌بودن، حس‌کردن بهتر توپ و آسان‌تر شدن ضربه است. کف این کفش مهره‌هایی تعبیه شده تا حرکت روی چمن ثبات و تناسب بیشتری داشته باشد. معمولا این مهره‌ها یا میخ‌ها از پلاستیک، لاستیک یا فلز ساخته می‌شوند و گاهی قابل جدا کردن از کفش هستند. البته برخی لیگ‌ها استفاده از کفش با میخ فلزی را ممنوع کرده‌اند.

علاوه بر جنس، فرم این میخ‌ها در سه حالت متفاوت است: مدل مخروطی برای ثبات بیشتر، مدل تیغه‌ای برای سرعت بیشتر و مدل پایه‌ای برای سطوح سفت‌تر. در ایران به این میخ‌ها و حتی به کفش فوتبال استوک می‌گویند. کفش فوتبال انعطاف‌پذیری متوسطی دارد و به‌غیر از ورزش فوتبال در موقعیت‌های دیگر استفاده نمی‌شود. جالب است بدانید که برای فوتبال سالنی از کفشی متفاوت و شبیه به کفش بسکتبال و باشگاهی استفاده می‌گردد.

 کفش کوهنوردی Hiking shoes

کفش ورزشی کوهنوردی طوری ساخته می‌شود تا برای سطوح سخت، ناهموار و سنگی مناسب باشد. کف این کفش‌ها معمولا از لاستیک ساخته می‌شود و دارای پستی و بلندی است تا از افتادن فرد در سطوح شیب‌دار محافظت کند. کفش کوهنوردی در بیشتر مواقع ساق بلندی دارد تا از پیچ‌خوردن مچ پا جلوگیری نماید. کفش کوهنوردی باید به‌شدت سبک باشد، زیرا کوهنوردان معمولا بار سنگینی همراه دارند و زود خسته می‌شوند.

‌کفش تنیس‌ Tennis shoes

کفش تنیس کفی صاف و تخت دارد و به همین خاطر نسبت به دیگر کفش‌های ورزشی کوبش کمتری به زمین وارد می‌کند. به‌طور کلی این کفش مناسب سطوح صاف و نرم است و بسته به اینکه در چه زمینی استفاده شود، ضخامت و انعطاف کفی آن متغیر خواهد بود. انعطاف کفش تنیس نسبت به کفش فوتبال و بسکتبال قطعا بیشتر و از کفش دویدن کمتر است.

کفشی که امروزه بازیکنان تنیس استفاده می‌کنند، بیشتر شبیه به کفش‌های Trainer است اما منظور ما کفش‌های کلاسیک تنیس است که از آیتم‌های مهم مد امروز محسوب می‌شود.

کفش گلف Golf shoes

کفش گلف از آن دست کفش‌هایی است که ظاهرش اصلا نشان نمی‌دهد ورزشی است. رویه آن شبیه کفش‌های آکسفوردی و از چرم است و از زیر، میخچه‌های چندپر فلزی به کف کفش متصل می‌شود. علت استفاده از این میخچه‌ها جلوگیری از سر خوردن در چمن مرطوب زمین گلف است.  البته نمونه‌های مدرن‌تر کفش گلف با ظاهری ورزشی هم امروز توسط بازیکنان این ورزش استفاده می‌شود.

کفش دویدن Running shoes

محبوب‌ترین کفش ورزشی در دنیای مد همین کفش‌های دویدن هستند. این کفش‌ها انواع بسیار متنوعی دارند و طراحی کفی تا رویه آن در ضخامت‌های متفاوت و با مواد مختلف در نظر گرفته می‌شود. این کفش‌ها بسیار منعطف هستند و به‌خاطر فرم کفی که بر اساس انحنای پا طراحی می‌شود، حس واقعی‌تری از برخورد پا با زمین را تداعی می‌کنند. این مدل کفش تا حد زیادی فشار را از تاندون‌های ساق پا و قسمت مچ دور می‌کند اما در عوض کوبش کمتری دارد و برای ورزش‌های سنگین مناسب نیست.

کفش پیاده‌روی Walking shoes

اگر قرار است برای استفاده روزمره یا پیاده‌روی اندک از کفش ورزشی استفاده کنید، بهتر است به‌جای رانینگ‌ها سراغ کفش پیاده‌روی بروید. این کفش‌ها راحت‌تر و سبک‌تر از کفش دویدن هستند. قسمت پنجه این کفش معمولا گرد و محکم است تا در پیاده‌روی‌های باعجله اگر پا به چیزی خورد آسیب نبینند. اما اگر می‌خواهید با کفش ورزشی‌تان دو روز در هفته به باشگاه هم بروید، بهتر است Cross Training را انتخاب کنید. این کفش‌ها که به باشگاهی هم معروف‌اند امکان حرکت‌های بیشتری را برای پای شما فراهم می‌کنند، بدون اینکه به آن آسیبی بزنند.

کفش تریل رانینگ‌ Trail Running shoes

حال اگر قرار بود در فضایی ناهموار پیاده‌روی کنید یا بدوید و یا برنامه دویدنی طولانی در پیش داشتید، حتما به جای رانینگ‌ها سراغ تریل رانینگ بروید. این کفش‌ها کفی و لژ بلندتر و محکم‌تری با پستی و بلندی‌هایی در کفی دارند که مانع از افتادن در سطوح ناهموار می‌شود. ضمن اینکه به خاطر بلندی لژ از کثیف شدن یا آسیب دیدن پا جلوگیری خواهید کرد

چند نکته مهم درباره انتخاب کفش ورزشی

مهم‌ترین نکته این است که شما بدانید از کفش ورزشی که می‌خرید، قرار است چه استفاده‌هایی بکنید. اگر در طول هفته ورزش‌هایی همچون تنیس یا فوتبال انجام می‌دهید و می‌خواهید به پیاده‌روی روزانه هم بروید، حتما کفش مخصوص پیاده‌روی تهیه کنید. استفاده از کفش‌های تخصصی مثل تنیس یا فوتبال در پیاده‌روی ممتد و طولانی باعث آسیب به پا می‌شود.

یک نکته بسیار مهم که باید در زمان امتحان کفش ورزشی به آن دقت کنید، این است که موقع راه‌رفتن پاشنه شما در کفش حرکت نکند و کفش از پا درنیاید.            حتما هنگام خرید کفش ورزشی جوراب به پا داشته باشید و سعی کنید اگر سطوح مختلفی در فروشگاه وجود دارد، روی همه آنها راه بروید.                     نکته دیگر اینکه باید هر دو جفت کفش را با هم بپوشید تا مطمئن شوید که هر دو پا راحت هستند.                                                                                                  حتما هنگام خرید کفش ورزشی جوراب به پا داشته باشید و سعی کنید اگر سطوح مختلفی در فروشگاه وجود دارد، روی همه آنها راه بروید. نکته دیگر اینکه باید هر دو جفت کفش را با هم بپوشید تا مطمئن شوید که هر دو پا راحت هستند.

توجه کنید که اگر به دنبال کفش فوق‌العاده راحت برای پوشیدن روزمره هستید، به انحنای کفی کفش دقت کنید. هرچه انحنای کفی نزدیک به انحنای طبیعی پا باشد، کفش منعطف‌تر و راحت‌تر خواهد بود و برای استفاده مدوام و سبک بهتر است. در مقابل اگر کفی به سمت صافی و مماس‌شدن با زمین برود، ثبات کفش و کنترل حرکات بهتر خواهد بود و برای فعالیت‌های ورزشی مناسب‌تر است.

 

قبلی تاريخچه برند ساعت سازى رولكس
بعدی چطور یک بلاگر مد و فشن شویم؟

هیچ نظری

نظر ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *